Soczewka pseudoakomodacyjna AcrySof ReSTOR

AAA

Zaćma jest chorobą polegającą na utracie przejrzystości naturalnej soczewki ludzkiej, co w rezultacie znacznie pogarsza jakość widzenia a w niektórych przypadkach może prowadzić do całkowitej ślepoty. Zaćma może być genetyczna, urazowa lub polekowa, lecz najczęstszą przyczyną zmętnienia soczewki jest wiek i zachodzące wraz z nim zmiany degeneracyjne.

Innym problemem okulistycznym ściśle związanym z wiekiem jest presbiopia polegająca na utracie elastyczności soczewki. Osoby w młodszym wieku są w stanie widzieć ostro zarówno z bliska jak też z większej odległości. Zdolność tą zawdzięczamy elastycznej soczewce, która w zależności od odległości widzianych przedmiotów zmienia swoją wypukłość i tworzy ostre obrazy na siatkówce. Wraz z wiekiem nasza soczewka jednak sztywnieje i pozwala na ostre widzenie tylko przedmiotów znajdujących się daleko. Bliskie widzenie jest zamazane i wymaga plusowej korekcji okularowej. Dzięki najnowszym metodom operacji zaćmy możliwe jest dziś pozbycie się obydwu tych problemów podczas jednego krótkiego zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu zmętniałej, sztywnej soczewki ludzkiej i zastąpieniu jej soczewką pseudoakomodacyjną ? AcrySof ReSTOR. . Dotychczas stosowane soczewki wewnątrzgałkowe pozwalały na ostre widzenie z jednego określonego dystansu a więc działały podobnie do naturalnej sztywnej soczewki ludzkiej u pacjenta z presbiopią. Do widzenia bliży dobierano pacjentowi dodatkowo okulary. Soczewki AcrySof ReSTOR dzięki specjalnej dyfrakcyjno ? refrakcyjnej konstrukcji części optycznej mają zdolność jednoczesnego tworzenia obrazów zarówno do bliży jak i do dali. Pozwala to na tak dobre widzenie z każdej odległości, że 80% pacjentów z wszczepionymi soczewkami ReSTOR w ogóle nie korzysta z okularów.

Niesamowity postęp jaki nastąpił w chirurgii soczewki spowodował że zabieg ten jest jednym z najbardziej bezpiecznych i skutecznych w medycynie. Coraz częściej pacjenci decydują się na usunięci niezmętniałej soczewki naturalnej i wszczep soczewki AcrySof ReSTOR w celu korekcji samej presbiopii ( tzw. PRELEX ) lub innej wady refrakcji np: wysokiej krótkowzroczności lub nadwzroczności ( tzw. CLE ). Z takich rozwiązań korzystają najczęściej pacjenci nieakceptujący stosowania okularów w swoim codziennym aktywnym życiu.

Jednak nie każdy pacjent będzie w stanie w równym stopniu skorzystać z soczewek AcrySof ReSTOR. Soczewka ta nie rozwiąże problemów związanych z chorobami siatkówki ( np: AMD, jaskra, cukrzyca ). Nie zaleca się też wszczepu tych soczewek u pacjentów po przebytej laserowej chirurgii rogówki, jak również pacjentom ze schorzeniami tęczówki. Pacjenci w podeszłym wieku będą wolniej adoptować się do mechanizmu działania tych soczewek niż młodsze osoby. Jeszcze niedawno przeciwwskazaniem był również astygmatyzm, lecz dziś dzięki zabiegom łączonym polegającym na wszczepie soczewki AcrySof ReSTOR i późniejszej korekcji astygmatyzmu za pomocą lasera coraz częściej pacjenci z wysoką niezbornością decydują się na takie zabiegi. Operacje takie przeprowadzane są jednak w bardzo nielicznych ośrodkach i wymagają wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu operatorów.

źródło: Centrum Mikrochirurgii Oka LASER


Chirurgia refrakcyjna

Nowości

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o nowościach branży optycznej - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

[Polecamy »]

Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier

[Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier]

Nasz serwis Visioncare.pl otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie - Strona internetowa bez barier - organizacji Widzialni.eu oraz mediów Agory. Komisja składająca się ze specjalistów ds. standardów dostępności oraz osób niewidomych oceniła nasz serwis najwyżej w kategorii stron komercyjnych.


Sprawdź swój wzrok przed komputerem

[Sprawdź swój wzrok przed komputerem]

Poświęć 5 minut nie ruszając się sprzed komputera i przeprowadź 4 testy, które dostarczą Ci informacji o Twoim wzroku.


Polska Grupa Optyczna Optidotum

Polub nas na Facebook'u

Nasi partnerzy