Astygmatyzm

AAA

Astygmatyzm, czyli niezborność

Astygmatyzm najczęściej spowodowany jest brakiem symetrii obrotowej rogówki (astygmatyzm rogówkowy), rzadziej przyczyną astygmatyzmu może być nieosiowe ustawienie soczewki ocznej, lub jej deformacja.
- astygmatyzm niski - do 1 dioptrii
- astygmatyzm średni - od 1 do 2 dioptrii
- astygmatyzm wysoki - od 2 do 3 dioptrii
- astygmatyzm bardzo wysoki - od 3 dioptrii
Astygmatyzm małego stopnia, może nie dawać żadnych objawów poza szybszym mruganiem oczu przy pracy wzrokowej. Zmęczenie spowodowane jest tym, że osoby z niemiarowością starają się uzyskać ostrzejszy obraz przez nagłe zmiany w ogniskowej (akomodacji). W niezborności większego stopnia nie udaje się dla żadnej odległości uzyskać ostrego obrazu.

Astygmatyzm regularny

Na ogół mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, tj. takim, w którym można wyróżnić dwa przekroje, w przekrojach tych rogówka ma odpowiednio największą i najmniejszą krzywiznę, a co za tym idzie także różną moc zbierającą. Astygmatyzm regularny można korygować za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi (torycznymi), lub miekkimi torycznymi soczewkami kontaktowymi.

Astygmatyzm nieregularny

Astygmatyzm nieregularny to taki, w którym nie można wyróżnić dwóch przekrojów, istnieje wiele osi optycznych, najczęściej jest on spowodowany uszkodzeniem rogówki wskutek wypadku (blizny), nieregularnością soczewki lub też nierównomierną wypukłością rogówki (stożek rogówki). Astygmatyzm nieregularny można korygować za pomocą twardych soczewek kontaktowych lub żelami nakładanymi na rogówkę.

Astygmatyzm prosty

Z astygmatyzmem prostym mamy do czynienia, w przypadku gdy w jednym przekroju moc zbierająca powoduje utworzenie obrazu na siatkówce oka, w drugim z przekrojów moc zbierająca jest za mała - astygmatyzm dalekowzroczny, lub gdy zdolność zbierająca jest za duża - astygmatyzm krótkowzroczny.

Astygmatyzm złożony

O astygmatyźmie złożonym mówimy w momencie, gdy w obydwu przekrojach prostopadłych do siebie obrazy są tworzone przed, lub za siatkówką, odpowiednio wtedy mamy astygmatyzm krótkowzroczny, lub nadwzroczny.

Astygmatyzm mieszany

Astygmatyzm mieszany, to taki, w którym obraz tworzony przez jeden z przekrojów jest za siatkówką, natomiast drugi południk tworzy obraz przed siatkówką.

Astygmatyzm skośny

Z astygmatyzmem skośnym mamy do czynienia w przypadku gdy przekroje główne, nie leżą w osiach 90* - 180*, lecz są ustawione skośnie.

Korekcja astygmatyzmu

Astygmatyzm koryguje się okularami z soczewkami torycznymi, a także za pomocą miekkich torycznych soczewek kontaktowych lub twardymi soczewkami kontaktowymi. Bardzo wysoki astygmatyzm dobrze się koryguje za pomocą twardych soczewek kontaktowych, tak samo w przypadku nieregularności powierzchni rogówki. Astygmatyzm fizjologiczny (do 0.5 dpt) występuje prawie u każdego człowieka. Astygmatyzm jest dziedziczny w sposób recesywny - ustępujący)


Choroby oczu i wady wzroku

Nowości

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o nowościach branży optycznej - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

[Polecamy »]

Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier

[Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier]

Nasz serwis Visioncare.pl otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie - Strona internetowa bez barier - organizacji Widzialni.eu oraz mediów Agory. Komisja składająca się ze specjalistów ds. standardów dostępności oraz osób niewidomych oceniła nasz serwis najwyżej w kategorii stron komercyjnych.


Sprawdź swój wzrok przed komputerem

[Sprawdź swój wzrok przed komputerem]

Poświęć 5 minut nie ruszając się sprzed komputera i przeprowadź 4 testy, które dostarczą Ci informacji o Twoim wzroku.


Polska Grupa Optyczna Optidotum

Polub nas na Facebook'u

Nasi partnerzy